.     Merhabalar. Uzun bir aradan sonra sizlere mitoloji serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz! Bir süredir Portekiz’de bir proje kapsamında kaldığımdan ve bir şeyleri düzene sokmaya çalıştığımdan ayrı kaldık fakat artık buradayım! Sizlerle bu deneyimimi, sıkça sorulabilecek soruları ve bilgilenebileceğiniz kaynakları paylaşıyor olacağım. Bu sefer bunu Yakın bir zamanda yapacağım!

.     Prometheus ve kardeşi Epimetheus dediğimiz gibi Dünya’da yaşayacak canlıları yarattı salak Epi tüm özellikleri hayvanlara yükledi insanlara bir şey kalmadı, sorasında da Prometheus geldi insanlara düşünme yetisini verdi falan hep söyledik bunları, ama Prometheus bundan memnun değildi.

.     Çünkü bu insancıklar diğer yaratıklara karşı olsun doğanın kendine karşı olsun çok dayanıksız yaratıklardı. Prometheus ilk olarak insanlara ev yapmayı öğretti. Sonrasında okumayı, yazmayı hayvan evcilleştirmeyi, hastalandıklarında kendilerini iyileştirebilmeyi, suyun üzerinde gidebilmeyi vesaire yaşamsal olabilecek tüm temel yetenekleri öğretti. Diğer tanrılar da bu yeni ve akıllı yaratıklardan çok memnunlardı ve Prometheus’a yardım etmeye karar verdiler. Demeter insanlara yenilebilir bitkiler hakkında bazı bilgiler verdi. Bu sayede insanlar daha kolay yiyecek bulmaya başladılar ve sonunda iyi bir şekilde yaşamaya başladılar. Diğer tanrılar da ne kadar sevinseler de insanların çok güçlü olmaya başladıkları düşüncesinden kendilerini alamadılar ve korkmaya başladılar. Her ne kadar bu tanrılar korksalar da Prometheus insanlardan çok memnundu ve daha fazla yardım etmek istiyordu. Çünkü kendi yarattı, hayat verdi ve tıpkı bir annenin çocuğuna öğrettiği gibi onlara yaşamayı öğretti.

prometheus foto 1

.     Belirli bir zamana kadar insanlar, hayvanları sadece tanrılara sunacak hediyeler olarak kesiyorlardı. Prometheus, insanların yaşamlarını daha iyi sürdürebilmeleri için insanların da bu hayvanların etinden yemeleri gerektiğini biliyordu. Bu düşünceyle Prometheus bir plan kurdu. Prometheus, tanrılara sunmak adına bir öküz kesti. Sonrasında öküzün etini bir keseye ve geri kalan kemik olsun, deri olsun envai çeşit şeyi bir keseye koydu. Kemik ve derinin olduğu kesenin üzerine albenisini artırması için öküzden kalan parlak yağı da ekledi. Yenilebilen etlerin olduğu keseyi de iğrenç görünebilmesi için sakatatlar ve deriyle örttü. Bu sayede tanrılar üstü kötü görünen keseyi reddedip içinde kemik olan keseyi alacaklardı. Keseler sonunda tanrıların önüne geldiğinde Zeus üstü daha güzel görünen keseyi aldı. Her seferinde bunu yaptıklarından insanlar da her seferinde bu şekilde bir kefe hazırlayıp onu götürüyorlardı. Zeus sonunda bunun Prometheus’un bir planı olduğunu öğrendi ve fazlasıyla sinirlendi, ama öfkesini ve intikamını sonrası için sakladı.

.     Prometheus’un tek hilesi bu olmadı. Evet. İnsanlar sonunda et yiyebileceklerdi, fakat bu eti pişirip de yemek için bir yol yoktu, en azından insanlar bilmiyordu. Bu yüzden Prometheus gizlice yukarıya çıktı ve ateşi bitki yaprakları arasına saklayıp aşağıya, insanlara getirdi. İnsanlara bu ateşle eti ve bitkileri nasıl pişirebileceklerini ve ateşi nasıl canlı tutabileceklerini öğretti. Bununla yetinmeyip insanlara ateşi kullanarak nasıl Hephaestus gibi demiri işleyebileceklerini öğretti.

.     Prometheus tüm bunları yarattığı bu güçsüz insancıkların, görece daha güçlü yaratıklara karşı daha güçlü kalabilmeleri ve yaşayabilmeleri için yaptı. Fakat bu hareketler diğer tanrıların pek de hoşuna gitmedi. Özellikle Zeus, insanların kendi güçlerinin farkına varıp tanrılara karşı çıkmadan önce durdurulması gerektiğini düşünüyordu. Prometheus’a ise özellikle öfkeliydi. Tanrıları kandırmakla kalmayıp, ateşi çalmış ve insanlara yeterince bilgi sahibi olurlarsa çok kötü sonuçlar doğurabilecek yetiler kazandırmıştı.

.     Zeus, Prometheus’u ceza olarak bir kayaya zincirledi. Kesintisiz her gün koca bir kartal gelip Prometheus’un ciğerlerini parçalıyordu. Prometheus ölümsüz olduğundan ciğeri her defasında yenileniyordu, ama çektiği acı inanılmazdı ve bunu her gün çekiyordu. Prometheus’un cezası 30 yıl boyunca, ta ki Hercules gelip onu kurtarana kadar devam etti. Fakat Zeus hıncını tam alamamıştı ve şimdi insanlara da ceza vermek istiyordu. Zeus’un vereceği ceza bütün insan ırkını etkileyecekti ve sonsuza kadar böyle kalacaktı…

 

.     Bir diğer yazımda sizlere Pandora’yı ve o meşhur kutusunu anlatacağım . O zamana kadar hoşça kalın!!

 

-Tenebris

prometheus foto 2
Düşünceni Tek Emojiyle Anlat!
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
0 0 oylar
Yazımızı Değerlendir
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Sıralı yorumlar için geri bildirim
Tüm yorumları görüntülere
Bu yazılarımızı da beğenebilirsin

Sir Gawain and The Green Knight

Bir Şovalyelik Hikayesi Olan Sir Gawain and The Green Knight’ı Biliyor musunuz ?

Umberto Eco ile gerçeklik, kurgu ve Kutsal Kâse üzerine bir söyleşi

Eco, romanlarının mistik sırlarını bizlerle paylaştı!

Yunan Mitolojisi Bölüm 2: Titanlar, Chronus, ve Uranüs’ün Akıbeti

Yunan Mitolojisinin ikinci bölümündeyiz! Yeni yeni entrikalar, ölümler ve overpowered yaratıklar!!

Chronus’un Korktuğu Kehanet ve Savaş Öncesi Hazırlıklar: Yunan Mitolojisi Bölüm 3

Chronus’un Korktuğu başına geliyor gibi görünüyor. Peki devamında ne olacak? Diğer kardeşler nerede?