Bu belki de tarihin en etkileyici fotoğraflarından bir tanesi. Fotoğrafta bir grup Nazi destekçisinin Hitler selamı verdiğini görüyoruz. Bununla birlikte, fotoğrafta sağ üst kısımdaki işaretli yere baktığımızda kollarını kavuşturmuş şekilde duran bir adamı da görmekteyiz. Fotoğraf, Haziran 1936’da Nazi Partisi tarafından Hamburg’daki Blohm+Voss tersanesinde Horst Wessel adlı savaş gemisinin denize indirilme töreninde çekildi. Peki tüm kalabalığın Hitler’i selamladığı esnada böylesine büyük bir cesareti gösterebilen adam kimdi?

Bir Aşk Hikayesi

August Landmesser, 1931 yılında Nazi Partisi’ne iş bulma umuduyla giren ve Blohm+Voss adlı şirkette çalışan bir işçiydi. Ancak 1993 yılında hayatını tamamen değiştirecek bir şey yaşadı. O yıl Irma Ecker adında bir kadınla tanıştı ve Yahudi olmasına rağmen ona aşık oldu. August bu durumu umursamadı; Nürnberg’in ırk yasalarına meydan okuyarak ilişkilerine başladılar ve Ingrid adında bir çocukları oldu. Dolayısıyla Nazi partisinden kovuldu. Bu sebepten Landmesser, yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi Nazi rejimini resmen protesto etmiştir.

Almanya’dan Kaçış

1937’de Hitler’in önderliğinde ülkesinin Yahudi karşıtı ve radikal bir ülkeye dönüştüğünü gördükten sonra ailesi ile birlikte Danimarka’ya kaçmaya karar verdi, ancak sınırda gözaltına alındı. Ardından Landmesser, Nazi kanunları altında kendi ırkına saygısızlıkla yargılandı. Bununla birlikte, 1938 yılında Irma ile ilişkisini keserse beraat edeceği bildirildi. Landmesser bunu kabul etmedi ve toplama kampında 3 yıl geçirmeye mahkum edildi. Bu esnada hamile olan eşi de Gestapo tarafından yakalandı ve Fühlsbüttel Hapishanesine yollandı. İkinci çocuğu Irene’yi dünyaya getirdikten sonra birçok toplama kampına yollanan Eckler, 1942 yılında Bernburg Euthanasia Merkezi’nde öldürülmüştür.

Peki Çocuklarına Ne Oldu?

Çocuklarına gelecek olursak, Ingrid ve Irene birbirinden ayrılmak zorunda bırakılmıştır. Ingrid’in büyük annesi ile yaşamasına izin verilse de Irene yetimhaneye yollanmış, sonrasında da bir ailenin yanına besleme olarak verilmiştir.

August Landmesser 1941 yılında serbest bırakılmıştır. Serbest bırakıldıktan sonra Püst adlı bir nakliye şirketinde çalışmaya başlamıştır. Ancak Şubat 1944’te iddiaya göre Hırvatistan’da bir çatışmada ölmüştür. 1949 yılında Rostock Yerel Mahkemesi, Landmesser’ın ölüm tarihini 1 Ağustos 1949 olarak açıklamıştır.

Bu meydan okuma ve ölüm hikayesi, tıpkı diğerleri gibi anonim olarak sona erebilirdi. Ancak bu sefer öyle olmadı. 1996 yılında Nazi selamını reddeden bu insanlık onuru hikayesi, Landmesser’ın kızı Irene sayesinde gün yüzüne çıktı.

Günümüzde Nazi Selamı

2018 yılında, bu faşist selamlama Almanya ve Avusturya’da yasaklandı; hatta Sieg Heil! (Yaşasın Zafer!) ifadesini kullananlar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Kaynaklar: History of Yesterday, Wikipedia

Düşünceni Tek Emojiyle Anlat!
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
0 0 oylar
Yazımızı Değerlendir
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Sıralı yorumlar için geri bildirim
Tüm yorumları görüntülere
Bu yazılarımızı da beğenebilirsin

Küresel Isınma Kendi Başına Sona Erebilir Mi?

Arktik buzullarının eriyen suyu süper bir etkiye sahip gibi görünüyor ya da gerçekten öyle mi?

Güzellik Gerçekten Göreceli mi?

Slater, “Çekicilik bakan kişinin gözünde değil, yeni doğmuş bir bebeğe doğuştan geliyor”, diyor.

Müziği Neden Severiz?

Müzik gibi soyut bir şey nasıl oluyor da duyguları harekete geçirebiliyor?

Evvel zaman içinde var imiş bir Dunganga

Derin ve karanlık bir gece vakti, rüzgar hışırdamaya başlar ve ağaçların dalları…