r-805479-1406464736-7106-jpeg-1529939499

Bir black metal efsanesi olan albüm “De Mysteriis Dom Sathanas”.

Norveçli black metal grubu Mayhem’in en sevdiğim en önemli albümü ve black metal tarihinde bulunan bütün albümler bir yana sen bir yana bebeğim benim, canını yerim senin çok seviyorum lan seni.

Tabi müziğe geçmeden önce şundan bahsedelim, grup üyelerinin ölümleri ve cinayetleri popüleritesini kat kat yukarı çıkarmıştır. Sadece burada canımı sıkan nokta müziğin göz ardı edilip, sırf magazinsel olayları öne çıkarılmasıdır.

Dead’in intiharı, intihar etmeden önce yazdığı şarkı sözleri, Varg’ın Euronymous’u öldürmesi, Necrobutcher’ın gruptan ayrılması ve perde arkasında olan birçok olay daha. Bunlara sonraki postlarda değineceğim ama orijinal Mayhem kadrosunun son albümüdür bu, her ne kadar vokal de Attila olsada yine Dead’in şarkı sözleri mevcut.

Hellhammer’ın zilleri sinapslar’a gönderilen elektrik gibi. Her ne kadar Dead’den sonra Attila’ya alışmak zor olsada bence muazzam bir vokal performansı ortaya çıkarmış. Black metal tarihinin en başından beri süregelen çığlıkları Attila göğsünde yumuşatıp, büyük bir sükunet ile söylüyor tabi büyük bir kabusla yapıyor bunu.

Black metalin özelliklerinden biri din karşıtı sözler içermesi. Dead’in intiharla kafayı kırdığı ve ölüm hakkında uzun düşüncelere daldığı dönemde kaleminden çıkanlar suratımıza tokat niteliğinde.

Euronymous dinleyenleri dumura uğratmak için davulları büyük ve çok eko yapabilecek bir yerde, gitarları küçük bir odada kaydeder bu dinleyenleri kargaşaya sürükler. Euronymous ve Snorre’un çift gitar parçalmasına değinirsek bu yazı bitmez.

Şöyle bir daha Mayhem den böyle bir albüm göremedik göremeyiz de. Orijinal kadronun 1990 yılında İzmir de olan konserine gidenler siz dünyanın en şanslı insanlarsınız her ne kadar çok olaylı bir konser olsada (o konseri sonra anlatıcam 3 sayfa sürer ne olaylar ne olaylar) canlı dinlediniz.

Son olarak Hellhammer Euronymous’un ailesine oğlunu öldüren grup üyesi Varg’ın çaldığı bass gitarları albümden çıkaracağına ve kendisi çalacağına dair söz vermiştir ama o sözü tutmamıştır ve yıllar sonra bunu itiraf etmiştir. He birde bass gitarlar çıkarıldı o albümden diyen komplo teoricileri sizin örs, üzengi, çekiç kemiklerinizi sikeyim.

R-494475-1578810516-3045.jpeg

Bahsetmek istediğim diğer albüme geçelim.

⚠️ Biraz sinirlenmiş olabilirim sıkıntı yok şu albümün bilinmemesi canımı sıkıyor sadece.

?

Slipknot’ın ilk albümü bence fazla underground kalmış bir albümdür, hatta ikinci albümü Crowz daha bir underground, sebebini bilmiyorum. Neyse efendim ilk albüm Mate. Kill. Feed. Repeat. En sevdiğim slipknot albümü olmasının yanında Slipknot’ın kurucu üyesi ve ilk vokali olan Anders Colsefini’nin performansını bize, en azından bana kulak orgazımı yaşatıyor içinde Gently (Iowa albümünde de bu parça var, fakat farklı ve Corey Taylor’ın söylediği versiyonu o versiyondan nefret ederim, orijinal versiyonu Spotify da yok tabi ki 😀 hatta ilk iki albümü yok Slipknot’ın Spotify bir kere şaşırt be bilader, Youtube’a Gently MKFR yazarsanız orijinal halini dinleyebilirsiniz giriş akustiği öl de öleyim kıvamındadır dikkat edelim) ve Killers Are Quiet gibi bence en iyi iki Slipknot parçasını içeren albümdür. Slipknot albümü 1996 yılında çıkardığında çok az basmış yıllar sonra telif hakkı alınıp tekrar basıldı diye biliyorum bende olmamasına üzüldüğüm nadir albümlerdendir bir gün alacağım umarım dolar hüüüüü. Do Nothing şarkısı duyduğum en garip Soundlu şeylerden biridir bu dünya üzerinde ve o da bu albümde. Andres-Corey karşılaştırması yapmayacağım saçma bir şey çünkü, cümlelerime son vermeden önce bu albüm hakkında neden bir şeyler yazdığımı söylemek istiyorum. Çok kişi Slipknot dinliyor ülkemizde ve aşırı fan durumunda olanlar var ama gel gör ki discography hakimiyeti sıfır ve gerçek Slipknot ruhunu, garipliğini, Iowa nın tekinsizliğini duymak istiyorsanız bu albümü dinlemeniz lazım iki albümünü bildiğiniz grupların patch ini takmayın 😀

Düşünceni Tek Emojiyle Anlat!
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
0 0 oylar
Yazımızı Değerlendir
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Sıralı yorumlar için geri bildirim
Tüm yorumları görüntülere
Bu yazılarımızı da beğenebilirsin

Kumarın Matematiği

Eastgate, sadece şans ve spekülasyonlarla zirveye ulaşmadı.

En İyi 10 Thrash Metal Albümü(Top 10 Thrash Metal Album)

Thrash metal manyağı biri olarak bence en iyi 10 thrash metal albümünü sıraladım efendim.

Dünya’nın Odaklandığı Çin Roketi: Long March 5

Beyaz Saray, kontrolden çıktığı düşünülen bir Çin roketinin enkazının ABD takvimiyle cumartesi günü Dünya’ya geri düşmesi beklendiğinden “uzay çalışmalarında sorumluluk” çağrısında bulundu.

Huzursuzluğun Kasvetli Huzuru(Forgotten – Of Past And Passion)

Düşünceni Tek Emojiyle Anlat! +1 0 +1 1 +1 0 +1 0…